« | Home | »biokominki

By dk | Październik 4, 2011

Żywy ogień w twoim domu, ale bez koniczności kupna drewna, wygarniania sadzy oraz budowania instalacji? Wydaje się niemożliwe, ale jest inaczej! Obecnie w sprzedaży można znaleźć specjalne biokominki, które połączyły w sobie zalety tradycyjnych kominków, a także znacznie usprawniły ich obsługę, która nie jest już tak uciążliwa. Biokominki jednak to nie tylko same zalety, mają też kilak wad, dlatego warto bliżej przyjrzeć się mechanizmom ich działania, ponieważ to właśnie w nich tkwi wyjątkowość takiego paleniska.
Biokominek, jak sama nazwa wskazuje, jest bio ? nie zanieczyszczaą środowiska oraz oddaje po spaleniu do otoczenia tylko czyste składniki. Jest to możliwe dlatego, ponieważ zastosowano w nich specjalne palniki alkoholu etylowego. Same paleniska w biokominkach mogą mieć różny wygląd, na przykład kubków, do których wlewa się paliwo, czy też prostokątnych pojemników. Dzięki specjalnej konstrukcji pobierają one część alkoholu oraz spalają go, gdy oczywiście podpalimy paliwo. Długość trwania płomienia jest uzależniona od ilości alkoholu oraz samej konstrukcji kominka ? największe modele utrzymują palący się płomień do pięciu godzin.
Żeby móc bez problemu i bezpiecznie użytkować takie biokominki, nie trzeba budować specjalnych instalacji jak w przypadku zwykłych kominków. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się zwracać uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Pokój, w którym używany będzie biokominek, powinien mieć sprawnie działającą wentylację grawitacyjną. Alkohol etylowy spala się do dwutlenku węgla oraz pary wodnej w zależności od tego, jaki rodzaj paliwa wybraliśmy, ponieważ te tańsze zawierają też trochę zanieczyszczeń, nie spalając się całkowicie do tych substancji. Trzeba też wskazać, że pozwala to na lekkie ogrzanie pomieszczenia, jednak wydajność biokominków nie jest tak duża jak zwykłych, dlatego też często pełnią one bardziej funkcje dekoracyjne niż grzewcze. Niemniej jednak są one interesującą propozycją, która pozwala na wygodę oraz estetykę kominka w każdym domu.Kategorie: Dom | No Comments »

Tagi: , , ,


Podobne do biokominki:

Comments are closed.