« | Home | »Ile kosztują filtry RO?

By Krzysiek | Grudzień 3, 2010

Podstawowym elementem systemu odwróconej osmozy, nazywanego też RO, jest membrana z w połowie przepuszczalną błoną zatrzymująca malutkie cząsteczki zanieczyszczeń znajdujących w wodzie. Jedynie molekuły H2O przechodzą przez membranę RO, natomiast woda ze skoncentrowanymi zanieczyszczeniami jest usunięta z systemu.

To właśnie odwrócona osmoza jest podstawą jednej z metod odsalania wody morskiej. Stosuje się ją też do filtracji ścieków przemysłowych. Metoda ta pozwala na odzyskanie wody i cennych substancji znajdujących się w ściekach. Główną zaletą owej metody jest dość niskie zużycie energii.

Czy system RO eliminuje bakterie oraz wirusy? Tak, membrana osmotyczna eliminuje z wody wszystkie mikroorganizmy, przez co uzyskujemy wodę idealnie czystą. Jest to możliwe ze względu na sporo mniejsze od bakterii oraz wirusów otwory znajdujące się w półprzepuszczalnej błonie, z której zbudowana jest membrana RO. Przy montażu należy zachować sterylność z uwagi na możliwość wtórnego zabrudzenia układu przechowującego uzdatnioną wodę.

Ile trzeba zapłacić za osmotyczne filtry do wody? Tak samo jak w przypadku innych urządzeń cena odwróconej osmozy będzie się znacznie różnić w zależności od producenta, solidności wykonania, wydajności membrany osmotycznej czy konkretnego sklepu. Można jednakże założyć, iż dobre, osmotyczne filtry do wody przeznaczone do celów spożywczych rozpoczynają się od sześciuset złotych. Czy to sporo? Gdy weźmie się pod uwagę tylko fakt, iż dzbankowe filtry do wody dziesięciokrotnie tańsze to owszem, aczkolwiek nie można porównywać klasy wody po przefiltrowaniu przez osmotyczne filtry do wody i dzbanki filtracyjne.Kategorie: Dom | Komentarze są wyłączone

Tagi: , , , ,


Podobne do Ile kosztują filtry RO?:

Comments are closed.