« | Home | »Artykulnik

By MikolajZ. | Grudzień 14, 2009

Jeśli spojrzymy na segment encyklopedii internetowych, monopol stanowi na nim Wikipedia. Ten najpopularniejszy zbiór artykułów i pojęć, swój sukces zawdzięcza formą administracji oraz typem strony. Wikipedię może poszerzać każdy, czy to przez dodawanie własnych artykułów, czy przez rozszerzanie już istniejących,czy przez minimalną korektę/poprawkę ortograficzną, językową.

W tle Wiki pozostaje wiele innych, często niedocenianych stron, na których znajdujące się treści są zdecydowanie lepszej jakości. Przykładem takich stron mogą być portale tematyczne, na których często tematy zaczęte przez Wikipedie, są z powodzeniem rozszerzane oraz lepiej napisane. Zobaczcie artykuł choroby cywilizacyjne i porównajcie go z tym na wikipedii. Czyż więcej nie dowiecie się z tego pierwszego? Właśnie.

Powyższy problem z jakością artykułów oraz ich rozwinięciem, nie dotyczy jednak anglojęzycznej wersji najpopularniejszej encyklopedii na świecie. Angielska wersja posiada ponad 5 razy więcej artykułów, jednak mimo tak ogromnej ilości nie są one gorsze pod względem jakości, a nawet przeciwnie. To można sprawdzić porównując biografię świętych, popularnych aktorów/piosenkarzy i opisy płyt, czy też książek. Jeśli ktoś biegle posługuję się językiem angielskim, niech czym prędzej zmieni swoją encyklopedię właśnie na zagraniczną wiki. Chwila tłumaczenia nic nie zaszkodzi, a efekt będzie o wiele bardziej zadowalający.Kategorie: Znalezione w innych blogach | No Comments »

Tagi: ,


Podobne do Artykulnik:

Comments