« | Home | »Dwukadłubowe zmiękczacze wody

By Krzysiek | Maj 4, 2009

Woda wodociągowa dopływająca do naszych domów, pomimo iż przefiltrowana przez zakłady wodociągowe, mało kiedy spełnia nasze oczekiwania. Użytkownicy wodociągów przeważnie żalą się na wydzielający się w formie osadów kamień i na występujący w wodzie chlor oraz chlorowcopochodne. Kłopotom tym zaradzić można przeprowadzając uzdatnianie wody poprzez przeróżnego typu filtry wodne.

Zmiękczanie wody, czyli pozbywanie się twardości wywołującej dolegliwy kamień na armaturze, w czajniku elektrycznym, pralce, zmywarce itd., jest jednym z najpowszechniej wykonywanych procesów uzdatniania wody z wodociągów. Zmiękczacze wody, tj. zmiękczające filtry do wody, zrobione są z butli, wybranego złoża zmiękczającego (na przykład żywica kationitowa, Crystal-Right), zbiornika z solanką i głowicy sterującej. Woda z wodociągu płynąca przez znajdujące się w butli złoże jonowymienne zostaje zmiękczona poprzez likwidację wapnia, żelaza oraz innych kationów wpływających na twardość. Złoże w momencie zapchania usuwanymi kationami odnawiane jest za pomocą solanki (nasyconym roztworem soli NaCl). W momencie płukania i odnawiania złoża filtra zmiękczającego wszelkie zatrzymane zanieczyszczenia kierowane są do kanalizacji. Procesy filtrowania oraz odnawiania zarządzane są przez w pełni automatyczną głowicę sterującą. Mogą one załączać odnawianie czasowo lub, o ile zawierają przepływomierz, częstość regeneracji może załączana być zależnie od ilości wykorzystywanej wody (tzw. głowice wolumetryczne). Niezależnie od typu głowicy kierowanie ma miejsce całkowicie automatycznie, a użytkownik zmuszony jest tylko do systematycznego dorzucania soli tabletkowanej do zbiornika z solanką.

Na naszym rynku dostępne są zmiękczacze kompaktowe oraz zmiękczacze dwukadłubowe. Zmiękczacze kompaktowe to zmiękczacze, gdzie butla oraz zbiornik solanki posiadają wspólną obudowę. Ich wydajność jest jednakże dość niska, dlatego wykorzystywane są najwyżej do filtracji wody na potrzeby max do pięciu osób. Przy większych wydajnościach stosowane są zmiękczacze dwukadłubowe. By uzyskać jak najlepszą efektywność i ekonomikę eksploatacji zmiękczacza należy przeprowadzić badanie wody mającą na celu określenie jej twardości. Zakładając zmiękczacze wody pamiętać trzeba o poprzedzeniu ich mechanicznymi filtrami wody (filtry Cintropur, Big Blue lub inne) 5÷50 mikronów.Kategorie: Turystyka | No Comments »

Tagi: , , , , , , ,


Podobne do Dwukadłubowe zmiękczacze wody:

Comments