« | Home | »Jak usuwać mangan z wody?

By Krzysiek | Luty 20, 2009

Akcesoria przeznaczone do filtrowania wody z ujęć własnych (takich jak studnie wiercone) to najczęściej zmiękczacze wody, odżelaziacze i odmanganiacze wody. W sytuacji występowania jednocześnie pierwiastków Fe i Mn likwiduje się z reguły oba zanieczyszczenie wykorzystując 1 złoże filtracyjne.

Odżelaziająco-odmanganiające filtry do wody posiadają zadania pełnione przez odżelaziacze wody oraz odmanganiacze wody, przez co zyskuje się bardziej korzystne koszty kupna, obsługi oraz oszczędność zajmowanego przez urządzenia miejsca. W przypadku śladowych przekroczeń dozwolonej zawartości Mn i Fe, eliminację manganu i żelaza można zintegrować z urządzeniem zmiękczającym. Zatem odżelaziające filtry do wody, odmanganiacze i zmiękczacze wody stanowią jedno urządzenie i zapewniają uzdatnianie wody równocześnie pod względem paru zanieczyszczeń.

Zmiękczacze, odżelaziające filtry do wody oraz odmanganiacze oraz urządzenia pełniące w tej samej chwili parę z tych funkcji składają się z butli epoksydowej wzmocnionej włóknem szklanym, wypełnienia z właściwie wybranego złoża filtracyjnego (Klarsanit, Crystal-Right itd.) oraz z głowicy sterującej (czasowej albo objętościowej). W przypadku złóż wymagających dozowania związków chemicznych do ich odnawiania (głównie filtry zmiękczające oraz odżelaziająco-odmanganiające filtry do wody ze złożem Greensand), zestaw do uzdatniania wyposażony jest także w zasobnik na regenerat.

Tak samo zmiękczacze, jak filtry odżelaziające i odmanganiacze należy poprzedzić mechanicznymi filtrami do wody (np. Cintropur, Big Blue) by chronić głowicę sterującą przed uszkodzeniem oraz złoża przed koncentracją zanieczyszczeń mechanicznych oraz złagodzenia możliwości adsorpcyjnych lub wymiennych.Kategorie: Dom | No Comments »

Tagi: , , , ,


Podobne do Jak usuwać mangan z wody?:

Comments