« | Home | »Dąbki będą… uzdrowiskiem

By Administrator | Czerwiec 16, 2007

Minister zdrowia właśnie zatwierdził wyniki naukowych badań dotyczących leczniczych właściwości klimatu i tutejszej borowiny.

A to oznacza, że poddarłowskie Dąbki będą wkrótce uzdrowiskiem.

- Rzeczywiście, teraz to już czysta formalność. Dąbki będą zdrojem – oznajmia Franciszek Kupracz, wójt gminy Darłowo. – Choć ja jeszcze wolę poczekać z oddtrąbieniem sukcesu na ostateczną decyzję i podpis prezesa Rady Ministrów. No i na uchwałę naszej Rady Gminy – dodaje szybko.

Wójt się powstrzymuje, ale to naprawdę ważna sprawa i duży sukces. Dąbki Zdrój – to brzmi. Choć pewnie nie byłoby to takie łatwe, gdyby nie Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, lekarz z Dąbek, której wkład w realizację pomysłu był ogromny.

A teraz reklama: Dąbki – oferty na wczasy nad morzem.

To ona sprowadziła do Dąbek rok temu wiceministra zdrowia Bolesława Piechę i kilku naukowców, których udało się przekonać, że gminie uzdrowisko się należy. Pamiętajmy też, że Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska to mama wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Wsparcie miała więc ogromne.

Po co Dąbkom uzdrowisko? W kurorcie znajduje się sporo ośrodków rehabilitacyjno-wczasowych. Jednak według nowych przepisów, Narodowy Fundusz Zdrowia może finansować turnusy rehabilitacyjne tylko w uzdrowiskach. Gdyby więc Dąbki nim nie zostały, ośrodkom groziłaby katastrofa. Bo niewielu pacjentów stać na zabiegi opłacane z własnej kieszeni.

- Uznanie nas uzdrowiskiem to jednak dopiero początek – tonuje wójt Kupracz. – Czeka nas sporo inwestycji, bo będziemy co jakiś czas kontrolowani. Trzeba szybko załatwić sprawy związane z kanalizacją, przebudować infrastrukturę techniczną. Dni oczyszczalni ścieków w Dąbkach są też już policzone. Ale poradzimy sobie – zapewnia.

Co naukowcy i minister uznali za warte uznania za zdrowotne w Dąbkach? Właściwości lecznicze ma tutejsza borowina oraz… klimat – morski, słoneczny, z przezroczyście czystym powietrzem.

Źródło gk24.plKategorie: Kurorty, Turystyka | No Comments »


Podobne do Dąbki będą… uzdrowiskiem:

Comments